אקנה, הידועה בשמה העברי "חטטת" היא אחת מבעיות העור המוכרות והחמורות ביותר. האקנה היא דלקת המתרחשת כאשר בלוטות החלב סותמות את זקיקי השיער, והיא גורמת להתפשטות של פצעים על גבי הפנים, החזה, והגב העליון. פצעי האקנה מתאפיינים בנקודות שחורות או לבנות, אדמומיות, מוגלה, פצעונים, ושמנוניות. כמו כן, מעבר לכך שמדובר בדלקת שעלולה לגרום לכאבים ולרגישות עזה בעור, היא גם מאוד משפיעה על האסתטיקה של העור, ולא פעם פוגעת בדימוי העצמי ובביטחון העצמי של הלוקים בה, ובמיוחד בקרב בני ובנות נוער שהם גם האוכלוסייה העיקרית שסובלת מאקנה.

החשיבות של טיפול באקנה

לטיפול באקנה יש חשיבות עצומה וחשוב להעניק לדלקת טיפול ולפנות לרופא מומחה. הסיבה לכך היא שהפצעים הדלקתיים עלולים להזדהם ולגרום נזק חמור לעור ואף להצטלקותו. יחד עם זאת, חשוב להבין שלא מדובר בטיפול עם תוצאות מידיות וכי מדובר בתהליך ארוך המלווה בעליות וירידות. כמו כן, חשוב להשתמש גם בתמרוקים ומוצרים המיועדים לאנשים הסובלים מאקנה וזה כולל סבון פנים, קרם פנים, איפור ועוד, כיוון שמוצרים המיועדים לעור "רגיל" עלולים להחמיר את הדלקת. מעבר לכך, הטיפול באקנה מורכב, מכמה וכמה אלמנטים, ואף לעיתים צריך לערוך שינויים בתזונה ולהימנע ממאכלים שונים.

אילו סוגי אקנה קיימים?

האקנה מתחלקת לשני קטגוריות עיקריות: אקנה שאינה דלקתית, ואקנה דלקתית, כאשר תחת כל קטגוריה יש סוגים שונים של אקנה. למשל:
אקנה שאינה דלקתית- מתאפיינת בקומדונים אשר נחשבים לפצעים קלים ושאינם דלקתיים, ולכן קל יותר להעניק להם טיפול.

קיימים שני סוגי קומדונים:
קומודונים שחורים – מתאפיין ב"ראשים" שחורים על העור שנגמרים בעקבות חסימת הפצעים בבלוטות החלב והתחמצנות. כמו כן, להרבה אנשים יש "שחורים" על העור, ולא תמיד זה מוגדר כאקנה. כך או כך, מדובר במקרה קל ואינו מלווה בכאב.
קומודונים לבנים- מתאפיין ב"ראשים" לבנים שהם שכבת קרום דק על פני הפצעים. ברוב המקרים לא מדובר בפצעים חמורים או כואבים אך צריך להיזהר שהם לא יתפתחו לאקנה חמור יותר ולסגל שגרת טיפוח עור מתאימה.
אקנה דלקתית- סוג אקנה זה הוא חמור יותר באופן משמעותי מהסוג הראשון וזאת כיוון שהוא נוצר בעקבות תהליך דלקתי. התהליך הדלקתי עלול להיגרם בעקבות אי טיפול וזיהום של חיידקים.
קיימים ארבעה סוגים של אקנה דלקתית:
פפולות – פצעים אדומים קטנים ורגישים למגע שאינם מכילים מוגלה.
פוסטולות – פצעים אדומים גדולים המכילים מוגלה.
נודולות – פצעים גושיים גדולים שהתקשו הנמצאים מתחת לפני העור (כתוצאה מהצטברות של הפרשות בעמקי זקיקי השיער).
ציסטות – פצעים גושיים דלקתיים המלאים במוגלה מתחת לפני העור ומסבים כאבים עזים.

טיפול באקנה

לאקנה קיימים טיפולים שונים וחשוב לפנות לרופא מומחה שיאבחן את סוג האקנה ויתאים את אופי הטיפול. כמו כן, גם כאשר מדובר בטיפול תרופתי, חשוב להעניק לעור טיפול יומיומי עם מוצרים ייעודיים שיסייעו לתהליך התרופתי, כגון תמרוקים בעלי רכיבים אנטיבקטריאליים, אנטי פטרייתיים, אנטיאוקסידנטים, מלחחים ואנטי דלקתיים. התמרוקים הייעודיים לטיפול באקנה מסייעים בטיהור וריפוי העור, פועלים כנגד הצטלקות, ומזרזים את שיקום העור.

השאירו פרטים